Začala súdna bitka dekády: Hrozí, že zakážu predaj 31 % nových smartfónov

Autor: Kristína Sudorová Čítanie na 3 min.

Spor spoločností Arm a Qualcomm vyústil až do súdneho sporu

V pondelok 16. decembra sa začal súd, ktorý môže nadobro zmeniť celý svet čipových technológií. Dvaja najväčší hráči z tohto odvetia sa postavili pred súd. Ostro sledovaný spor však môže mať ďalekosiahle následky a ovplyvniť celý priemysel. Môže totiž dôjsť k potenciálnemu zastaveniu predaja mnohých smartfónov od  viacerých popredných výrobcov.

Na súde proti sebe stoja dve elity vo výrobe polovodičových súčiastok a procesorov – Arm a Qualcomm. Predmetom sporu je licenčná zmluva na architektúru čipov od spoločnosti Arm. Konflikt trvajúci už niekoľko rokov však nakoniec prerástol až k súdnemu procesu. Ten sa koná v Delaware a mal by potrvať do piatku.

Zdroj: Qualcomm

Od partnerov ku konkurentom

Táto súdna bitka je jasným dôkazom toho, ako sa z dvoch partnerov môžu stať konkurenti, až nepriatelia. Všetko sa to začalo ešte v roku 2021, kedy došlo ku akvizícii čipového startupu Nuvia spoločnosťou Qualcomm. Firma Nuvia držala licenciu na výrobu čipových jadier od Arm.

Qualcomm mal po odkúpení menšej americkej firmy vyjednať nové podmienky danej licencie, pretože mala s každou spoločnosťou rozdielne finančné podmienky. Podľa Armu však k tomu nedošlo a obvinila Qualcomm z toho, že používa duševné vlastníctvo spoločnosti Arm bez jej povolenia.

Qualcomm na to reagoval tým, že jeho existujúca licencia s Arm je dostatočná. Arm potom požadoval  od Qualcommu, aby zničil všetky návrhy Nuvia vyvinuté pred zlúčením. V roku 2022 sa však Arm rozhodol pre radikálnejšie riešenie a Qualcomm obžaloval z porušenia licenčných podmienok.

Spoločnosť Arm už v októbri tohto roku odobrala Qualcommu licenciu na výrobu čipov využívajúcu jeho architektúru procesorových jadier. Qulacomm dostal celkom 60 dní na to, aby sa s britskou konkurenciou dohodol podobrom. K žiadnej vzájomnej dohode však nedospeli a tak sa obe strany rozhodli riešiť spor súdnou cestou.

Zdroj: Unsplash

Arm však nepožaduje žiadnu peňažnú náhradu škody. Namiesto toho žiada súd, aby nariadil Qualcommu zničiť všetky produkty vyrobené na základe neplatnej licencie.

Koniec výroby viacerých mobilov

Otázka súčasného právneho sporu teda znie, či licencia na architektúru čipov od Armu, ktorú mala spoločnosť Nuvia, môže byť prevedená a použitá spoločnosťou Qualcomm po akvizícii danej firmy. Čo by sa však stalo, ak by bol verdikt súdu v prospech Armu?

Toto rozhodnutie by znamenalo zastavenie výroby všetkých zariadení, ktoré v sebe obsahujú čipy od Qualcommu, keďže sa pri väčšine svojich produktov spolieha na špecifikáciu od Armu. Následky by boli priam katastrofické.

Podľa Counterpoint tvoril podiel Qualcommu na trhu s čipsetmi do mobilných telefónov 31  %. Spoločnosť by teda prišla o obrovskú časť svojich ziskov, keďže jej čipmi disponujú mnohé smartfóny popredných výrobcov ako je Samsung, Motorola a Xiaomi.

Okrem toho by to mohlo narušiť dodávku nových notebookov obsahujúce sporné čipy, ktoré používa napríklad aj Microsoft.

✅ Odporúčané pre teba

🔥 Najnovšie príspevky zo skriptu

Skoro žiadny Slovák ju nepozná. Nová aplikácia Google aktivuje skrytú funkciu v autách

Autor: Peter Steigauf

Prichádza revolúcia pre palubné záznamy Google vytvoril aplikáciu, ktorá premení kamery v autách na palubné záznamové zariadenia známe v angličtine…

Slovákom vyrazí dych. POCO vyťahuje lacný smartfón, aký nemá konkurenta

Autor: Peter

POCO M7 Pro 5G je najnovším smartfónom obľúbeného výrobcu, ktorý patrí pod Xiaomi. Tento model má priniesť výhody 5G pripojenia…

Dorazil nový kráľ strednej triedy. Tento mobil vás zaskočí najmä jednou konkrétnou vymoženosťou

Autor: Peter

Motorola edge 60 fusion je najnovším prírastkom do strednej triedy smartfónov obľúbeného výrobcu. Prichádza so zaujímavou výbavou, atraktívnym dizajnom a…

Indiana Jones pre novú generáciu je tu, užasný trailer si vás okamžite podmaní

Autor: Erik Košťany

Trailer na film Fountain of Youth Dobrodružných filmov, ktoré vyzerajú ako zo starej školy, v dnešnej dobe už veľa nevídame.…

Katastru pošlú skoro 20 miliónov eur. Slovensko už má plán, ako sa brániť pred hackermi

Autor: Tomáš Šmidák

Úrad geodézie, kartografie a katastra bol 5. januára 2025 po útoku ransomvérom odstavený. Po tom ako sa táto informácia dostala…

Wikipédia v ohrození: Ničí ju tento nešvár, veľa Slovákov to podporuje a nič netušia

Autor: Peter Steigauf

Slobodná encyklópedia čelí obrovskému riziku Mnoho modelov umelej inteligencie (AI) obľúbených aj u Slovákov používa na tréning voľne dostupnú, takzvanú…