Apple má riadny problém, hackeri už mesiace špehujú aj Slovákov a nikto to nerieši

Autor: Peter Steigauf Čítanie na 2 min.

Kritická zraniteľnosť ohrozuje Apple

Známa služba výrobcu Apple „Nájsť“ (v angličtine Find My) obsahuje kritickú zraniteľnosť, ktorá dokáže premeniť akékoľvek zariadenie s Bluetoothom na zákerný lokalizačný prístroj. Deje sa tak bez vedomia majiteľa zariadenia, zdôrazňuje portál connect.de. Prečo je nová špehovacia taktika nebezpečná?

Zatiaľ čo mnohé zraniteľnosti vyžadujú fyzický prístup na ich reálne zneužitie, tento útok je možné vykonať na diaľku. To samozrejme ešte viac zvyšuje obavy. Zraniteľnosť odhalili výskumníci z americkej George Mason University.

„Je to, ako keby sa notebook, telefón, prípadne herná konzola zmenili na Apple AirTag – a majiteľ by o tom nič netušil,“ povedal Junming Chen, hlavný autor americkej štúdie. „Hacker to dokáže urobiť na diaľku, zo vzdialenosti tisícok kilometrov, s nákladmi na úrovni pár dolárov.“

Falošný AirTag? Hackeri oklamú systém

Apple AirTag funguje na princípe anonymného odosielania Bluetooth signálov do zariadení od Apple nachádzajúcich sa v tesnej blízkosti. Problémom je, že hackeri môžu využiť zraniteľnosť služby Apple „Nájsť“. Akékoľvek zariadenie pritom dokážu premeniť na AirTag, aby mohli následne sledovať používateľa. Vzniká tak vylepšená špehovacia taktika.

Výskumníci otestovali tento útok v reálnych podmienkach a obavy sa potvrdili. Dokázali napríklad lokalizovať počítač s presnosťou na tri metre, sledovať trasu pohybujúceho sa elektrobicykla, ako aj zrekonštruovať letovú trasu a identifikovať číslo letu vďaka hernej konzole, ktorá bola na palube lietadla.

Špehovacia taktika potrebuje opravu

Odborníci varujú, že táto špehovacia metóda má úspešnosť 90 % a prináša hackerom schopnosť začať sledovať napadnuté zariadenia už v priebehu niekoľkých minút. Zraniteľnosť sa dá veľmi rýchlo zneužiť na sledovanie ľudí.

Znepokojujúce je, že spoločnosť Apple je vraj o tomto probléme informovaná takmer rok, no zatiaľ ho podľa dostupných informácií neopravila. Aj keď sa jej podarí túto zraniteľnosť odstrániť, výskumníci zdôrazňujú, že problém môže pretrvávať. Mnohí používatelia aktualizujú svoje telefóny až po týždňoch alebo mesiacoch.

✅ Odporúčané pre teba

🔥 Najnovšie príspevky zo skriptu

Pozor, zapne sa bez varovania. Nenápadná funkcia mení váš prehliadač na špehovací nástroj

Autor: Peter Steigauf

Kontroverzné špehovanie používateľov Mozilla, ktorá stojí za obľúbeným webovým prehliadačom Firefox, čelí právnym opletačkám kvôli podaniu zo strany rakúskej organizácie…

Sneh, ktorý zabíja. Neznáme sci-fi Netflixu môže tromfnúť The Last of Us

Autor: Erik Košťany

Trailer na sci-fi Eternaut Netflix za posledné roky priniesol apokalyptické vízie súčasného sveta už niekoľkokrát, žiadna z nich však nebola…

Na súboj vyzýva Netflix. Predplatné slovenského konkurenta viete získať zadarmo

Autor: Erik Košťany

Služba JOJ Play oslavuje Jediná čisto slovenská streamovacia platforma JOJ Play oslavuje tri roky svojho pôsobenia. Sláviť bude naozaj vo…

Microsoft ruší modrú obrazovku smrti. Toto nahradí obávanú vlastnosť Windowsu

Autor: Peter Steigauf

Legendárna obrazovka smrti v novom šate Obrazovka, ktorá sa zobrazuje v prípade náhlych, kritických zlyhaní operačného systému Windows, dostane nový…

EÚ opäť pritlačila na Apple. iPhony po spustení ponúknu niečo, čo tu ešte nebolo

Autor: Peter

Apple sa vyhne pokute a príkazu Európskej únie na zmenu svojho systému nastavenia internetových prehliadačoch v iPhonoch. Spoločnosť musela vykonať…

Tragédia dokonaná. Prekliaty Marvel film asi nikdy nevznikne

Autor: Erik Košťany

Blade je údajne zrušený Marvel má na zozname premiér na tento rok tri filmy. Štvrtého Kapitána Ameriku už sme videli…