Ľudstvo sa už od doby, kedy prvýkrát začalo spoznávať, aký neznámy vesmír skutočne je, zaoberá otázkou, či sme v tomto priestore sami. Táto úvaha je úplne na mieste, nakoľko dnes už vieme, že len nami pozorovateľný vesmír je do každého smeru od Zeme vzdialený 46 miliárd svetelných rokov a má priemer približne 93 miliárd svetelných rokov.
Nájdeniu odpovede na túto otázku sa aktívne venuje aj tím astronómov z Cambridgskej univerzity, ktorý 17. apríla 2025 informoval o tom, že majú zatiaľ najsilnejšie dôkazy o známkach života na inej planéte. Volá sa K2-18, má 2,6x väčší priemer ako Zem, je 8,6-krát ťažšia a je od nej vzdialená 124 svetelných rokov.
Zloženie atmosféry naznačuje prítomnosť molekúl
Astronómovia na základe dát z pozorovania pomocou teleskopu Jamesa Webba zachytili v atmosfére planéty K2-18 zlúčeniny dimetyl sulfid a dimetyl disulfid. Tie sa nachádzajú aj v atmosfére Zeme a za ich produkciu sú zodpovedné mikroorganizmy ako morský planktón. „Hoci zdrojom týchto molekúl v atmosfére K2-18b môže byť neznámy chemický proces, výsledky sú zatiaľ najsilnejším dôkazom, že na planéte mimo našej slnečnej sústavy môže existovať život,“ píše univerzita.
Astronómovia zisťujú zloženie atmosféry planéty pomocou analýzy žiarenia prichádzajúceho z hviezdy K2-18, ktoré prechádza atmosférou planéty K2-18b. Už v roku 2023 bola indikovaná možná detekcia dimetyl sulfidu.
Pri najnovších pozorovaniach sa astronómovia spoľahli na iný prístroj, „Mid-Infrared Instrument“. Na základe týchto meraní tvrdia, že existuje len 0,3 % šance, že sa zlúčeniny v atmosfére skutočne nenachádzajú. Na spresnenie informácií si však vyhradzujú ďalších 16-24 hodín na dodatočné pozorovanie.
Nový život na inej planéte vyvoláva pochybnosti
Po opadnutí prvotného nadšenia prišla na rad vedecká obec, ktorá nové objavy vidí omnoho pragmatickejšie. Pozorovania síce ukázali možnú prítomnosť látok v atmosfére, ich existencia však zatiaľ nebola 100 % potvrdená. Ak by sa tak aj stalo, za ich výskyt stále nemusí byť zodpovedný živý mikroorganizmus, ale doposiaľ neobjasnená chemická reakcia.

Informácie o možnej existencii života na inej planéte sa objavili napríklad už v roku 2004. Vtedy Európska Vesmírna Agentúra prostredníctvom misie Mars Express zaznamenala výskyt metánu v atmosfére planéty Mars.
Metán je na Zemi čiastočne spojený s biologickou činnosťou, a preto bola táto správa interpretovaná ako možný dôkaz aktívnej biologickej činnosti na Marse. Ani tieto dohady však nakoniec neboli potvrdené.