„Šialený zámer“ Facebooku: Vynulujme všetky priateľstvá
Mark Zuckerberg vypovedal v kľúčovom protimonopolnom procese v USA. Na svetlo vyplával aj jeden z prekvapivých nápadov, ktorým sa podnikateľ v minulosti reálne zaoberal. Chcel zrušiť všetky priateľstvá na Facebooku, upozornil portál heise.de.
V Spojených štátoch odštartoval prelomový súdny proces, ktorý by mohol výrazne ovplyvniť budúcnosť sociálnych médií. Americká Federálna obchodná komisia (FTC) žaluje spoločnosť Meta ako materský koncern Facebooku pre podozrenie z monopolného správania.
Proces, ktorý potrvá približne dva mesiace, sa zameriava najmä na kontroverzné akvizície WhatsAppu a Instagramu. Hneď na úvod konania vypovedal samotný zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg. Jeho svedectvo odhalilo viacero zaujímavých a doteraz neznámych faktov.
Obavy z WhatsAppu a miliardové ponuky
Zuckerberg počas výpovede priznal, že už v roku 2013 mal Facebook obavy zo straty dominantného postavenia na trhu. Rýchlo rastúce aplikácie ako WhatsApp začali výrazne ohrozovať postavenie Messengera z dielne Facebooku.
Jeden z vtedajších manažérov mal Zuckerbergovi dokonca povedať, že „nemôže spávať, keď vidí, ako WhatsApp rastie.“ Zaujímavý je aj nový detail týkajúci sa ďalšej populárnej aplikácie – Snapchatu.
Doteraz bolo známe, že Facebook sa v roku 2013 pokúsil kúpiť spoločnosť Snap za tri miliardy dolárov. Počas procesu však vyšlo najavo, že Zuckerberg bol ochotný zdvojnásobiť ponuku na šesť miliárd dolárov. Ani táto suma však zakladateľa Snapchatu Evana Spiegela nepresvedčila.
V hre bol kompletný reset priateľstiev
Oveľa zaujímavejšia informácia však pochádza z relatívne nedávneho obdobia, konkrétne z roku 2022. V rámci súčasného súdneho procesu boli zverejnené interné emaily zamestnancov Facebooku, v ktorých sa diskutovalo o tom, ako opäť zatraktívniť budovanie priateľstiev cez túto platformu. Zuckerberg v jednej z týchto konverzácií predostrel nápad, ktorý okomentoval vlastnými slovami ako „možno šialený“.
Raz ročne chcel vynulovať priateľstvá všetkých používateľov. Podľa neho by to mohlo z Facebooku opäť urobiť zábavnú a trendovú platformu na hľadanie nových známostí, podobne ako tomu bolo v začiatkoch sociálnej siete.
Aj keď sa nápad nikdy nedostal do praxe, jeho prvotná existencia ukazuje, ako ďaleko je vedenie spoločnosti Meta ochotné zájsť v snahe zachovať si vplyv na trhu. Súdny proces bude pokračovať v najbližších týždňoch a očakáva sa, že FTC predloží ďalšie dôkazy o tom, že Meta zneužíva svoje dominantné postavenie. Verdikt by mohol mať vplyv aj na budúce fúzie spoločností v technologickom sektore.